Pytania dotyczące Zasad kontroli biletów
(pytania i odpowiedzi):
- Kto może dokonywać kontroli? – osoba upoważniona przez przewoźnika (MZK w Tomaszowie Maz.), legitymująca się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu.
- Jakich czynności dokonuje kontroler w przypadku stwierdzenia braku biletu przez pasażera? – kontroler w przypadku stwierdzenia braku odpowiedniego dokumentu przewozu (biletu) pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę specjalną albo wystawia wezwanie do zapłaty.
- Jakich czynności dokonuje kontroler w przypadku stwierdzenia braku dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu? – kontroler w takim przypadku pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawia wezwanie do zapłaty. Zgodnie art. 33a ust. 4 zd. 2 ustawy – Prawo przewozowe, w przypadku udokumentowania przez podróżnego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu i uiszczeniu opłaty manipulacyjnej pobrana należność za przewóz i opłata dodatkowa podlega zwrotowi, a w przypadku wezwania do zapłaty – umorzeniu. Wysokość opłaty manipulacyjnej wynosi 4-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego.
- Co w przypadku braku w czasie przejazdu ważnego biletu okresowego? – zostanie w takim przypadku wystawione wezwanie do opłaty specjalnej i opłaty za przejazd, przypadku udokumentowania przez podróżnego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, posiadania ważnego biletu okresowego i uiszczeniu opłaty manipulacyjnej pobrana należność za przewóz i opłata dodatkowa podlega zwrotowi, a w przypadku wezwania do zapłaty – umorzeniu. Wysokość opłaty manipulacyjnej wynosi 4-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego.
- Czy kontroler może żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości? – ma prawo żądać w przypadku odmowy zapłacenia należności.
- Jakich czynności może dokonać kontroler w przypadku niezapłacenia przez podróżnego należności i nieokazania dokumentu tożsamości? – może ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, na podstawie Zapisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe.
- Jak postępuje kontroler w przypadku stwierdzenia, że dokumenty okazane przez podróżnego są podrobione lub przerobione? – kontroler w takim przypadku zatrzymuje za pokwitowaniem dokumenty i przesyła je prokuratorowi lub Policji.